Partneři

    Ortopedie Součková   Česká obuvnická a kožedělná asociace   Česká podiatrická společnost o.s.

Podpora projektu

  Ministerstvo zdravotnictví České republiky  

Projekt je realizován za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v Programu „PVP“.

Cvičením ke správnému vývoji dětské nohy

Aby byly nohy zdravé, potřebují především pohyb. Proto je důležité vést děti ke správným pohybovým návykům a cvičení, které podporují vnímání, pohyblivost a posilování nohou.

Na stále rostoucím počtu dětí se získanými deformitami a omezenou funkcí nohou má největší podíl nedostatek pohybu a špatné pohybové návyky, obezita, trvalé jednostranné přetížení, svalová nevyváženost a kontraktura, metabolické poruchy, ale zejména také nošení nevhodné obuvi a chůze naboso po rovných a tvrdých površích.

U dětí od cca 4 let věku se dají různé vady nohou úspěšně korigovat použitím ortopedické vkládací stélky v kombinaci s vhodnou obuví a cvičením. Do 12-15 let věku není ještě kosterní systém plně osifikován, noha je tvárná a dá se s ní lépe pracovat než u dospělého jedince, kde už jsou vady fixovány.

Cílem cvičení je posílení ochablých svalů, protažení zkrácených svalových skupin a šlach. Vhodným cvičením lze předcházet vzniku deformit nohou a napravovat změny již vytvořené. Musí se však provádět pravidelně a správně. Cviky by měl vždy doporučit a jejich správné provádění naučit podiatr nebo fyzioterapeut na základě komplexního podiatrického vyšetření.

Cviky, které můžete s dětmi cvičit doma, jsou popsány v souboru Cviky pro děti jako prevence i terapie ortopedických vad nohou.

Na posílení drobných svalů na nohou je velmi prospěšná rovněž chůze naboso po měkkých nerovných površích (písek, tráva, pružné interiérové povrchy), ale také chůze po oblých kamíncích, nebo např. skákání na trampolíně. Důležité je vyhýbat se dlouhodobému stání nebo sezení, při kterém se páteř a ostatní klouby stávají tuhými a nepohyblivými.

Více informací o problematice vývoje dětské nohy a pohybového aparátu, o zásadách obouvání dětí a praktické ukázky různých typů cvičení pod vedením fyzioterapeutky najdete na DVD Pro zdravé dětské nohy.