Partneři

    Ortopedie Součková   Česká obuvnická a kožedělná asociace   Česká podiatrická společnost o.s.

Podpora projektu

  Ministerstvo zdravotnictví České republiky  

Projekt je realizován za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v Programu „PVP“.

Jak se správně obouvat?

Nohy fungují jako základní opěrná část těla. Porušení hlavních funkcí nohy ať už vrozenými nebo získanými vadami znamená nejen omezení pohybových aktivit, ale má negativní vliv i na zdravotní stav celého organismu. Bývá nejen příčinou bolestí nohou, ale i jiných částí lidského těla, jako např. kolenních a kyčelních kloubů, zad, hlavy, aj.

Častou příčinou vzniku ortopedických vad a funkčních změn na nohou je kromě špatných pohybových návyků nošení tvarově a proporcionálně nevhodné obuvi. Obuv může zajistit částečnou eliminaci vrozených nebo získaných vad nohou, nebo se naopak podílet na jejich vzniku. Jak si tedy vybírat obuv, která bude naše nohy chránit a nebude je poškozovat?

Nejdůležitějším úkolem obuvi je ochránit nohu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a podporovat její základní fyziologické funkce jako jsou stání, chůze a běh. To znamená, že nelze přizpůsobovat nohu obuvi, ale obuv by měla dokonale padnout. Jinými slovy řečeno: „I ta nejlepší bota na nesprávné noze je špatná bota.“

Jedním z faktorů, které ovlivňují pohodlnost obuvi je její vnitřní prostor. Obuv musí tvarově a proporcionálně odpovídat tvaru nohy a má ji dokonale obepínat tak, aby v ní noha neklouzala, ale nesmí ji příliš stlačovat, aby nezhoršovala prokrvení dolní končetiny a nebránila jí v přirozených pohybech. U obuvi s nižším podpatkem musí být prostor před prsty 6 – 10 mm (tzv. prstní nadměrek), aby nedocházelo k poranění a deformitám prstů při chůzi, kdy se noha při zátěži mírně prodlouží. Příliš velký prostor před prsty ale může způsobit přehnané zvednutí špice obuvi, nebo nadměrné pokrčení svršku v oblasti nártu. Obecně platí, že čím je podpatek vyšší, tím je prstní nadměrek menší. Důležité je, aby obuv seděla také na šířku (ideální je možnost výběru z více šířek obuvi) a na výšku (především v oblasti prstů a nártu, aby nedocházelo ke vzniku otlaků, deformit a zhoršování prokrvování nohou).

Pohodlí a stabilitu ve stoji a při chůzi ovlivňuje také střih a způsob uzavírání obuvi, materiál svršku, materiál a tvar podešve, výška podpatku a tvarování stélky.

Příčinou diskomfortu a nepříjemného tlaku na nohu může být střih obuvi se švy v oblasti palcového a malíkového kloubu, zřasená podšívka, nezkosené okraje dílců, nevhodně umístěné spon a ozdob. Okraj obuvi v horní obvodové hraně by měl být bandážován (tzv. límeček), aby nedocházelo k poranění (odřeninám, puchýřů, apod.) nohy v oblasti kotníků a paty (achillovy šlachy). Uzavírání obuvi je optimální na šněrování nebo suchý zip, aby bylo možné obuv v průběhu dne uzpůsobit noze, např. v případě že je noha po delší chůzi unavená a natéká.

Z pohledu komfortu a příznivého mikroklima v obuvi jsou nejvhodnější přírodní materiály (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost a jsou schopny se tvarem přizpůsobit anatomickému tvaru nohy (obuv se tzv. rozšlápne).

Obuv by měla zajistit správný odval nohy při chůzi a dostatečné odpružení při došlapu (především na tvrdých površích), aby nedocházelo k rázům v oblasti patní kosti a poškození měkkých tkání a kosterního systému nohy, tzn., že podpatky by neměly být z tvrdého materiálu. Ze stejného důvodu by měla mít podešev v přední části dostatečnou tloušťku (cca 1 cm), aby byla schopna rozkládat lokální tlaky při našlápnutí na nerovnosti povrchu. Výška podpatku by měla být max. 4 cm, u obuvi pro diabetiky max. 2,5 cm. Čím vyšší je podpatek, tím více se přenáší váha těla z patní kosti na přední část nohy (do oblasti prstních kloubů) a způsobuje např. pokles příčné klenby, zkrácení šlach a vznik kladívkových prstů (následně i hallux valgus-vbočený palec), zkrácení achilovek a lýtkových svalů atd. Nehledě na bolesti v oblasti příčné klenby, nártové části nohy, kolen a kyčelních kloubů. Chůze v obuvi s vysokými podpatky po tvrdých površích bývá příčinou častých bolestí hlavy. Důležitá je rovněž optimální flexibilita podešve. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a u dětí narušuje zdravý vývoj nohou. Příliš měkká a ohebná obuv zvyšuje přetížení nohy v oblasti prstních kloubů, což je častým důvodem bolestí, především u lidí s příčně plochou nohou.

Pro správný anatomický tvar nohy je velmi důležité kolmé postavení patní kosti vzhledem k ose dolní končetiny. Pokud pata není v kolmém postavení a není zajištěna stabilita nohy při chůzi, může docházet k poklesu a deformování podélné klenby a v návaznosti s tím k deformitám prstů (jako např. hallux valgus), k nesprávnému postavení a následnému přetěžování nohy v oblasti kotníků, kolen a kyčelních kloubů, od čehož se odvíjí postavení celého těla.

Z výše uvedených důvodů je důležité, aby obuv byla vybavena pevným a dostatečně dlouhým opatkem (vyztužením patní části obuvi) a anatomicky tvarovanými polstrovanými stélkami, které tlumí nárazy při chůzi a zajišťují správné postavení nohy a odval nohy při chůzi.

Při výběru obuvi je důležité sledovat všechny výše uvedené parametry ve vztahu k účelu jejího použití a k typu dané nohy. Jedna a tatáž velikost u dvou rozdílných vzorů obuvi nemusí padnout vždy stejně. Proto se doporučuje obuv v podejně zkoušet vždy na obou nohou zapnutou (zavázanou) a při chůzi vnímat, jak obuv sedí.