Partneři

    Ortopedie Součková   Česká obuvnická a kožedělná asociace   Česká podiatrická společnost o.s.

Podpora projektu

  Ministerstvo zdravotnictví České republiky  

Projekt je realizován za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v Programu „PVP“.

Podiatrické vyšetření

Podiatrické vyšetření a komplexní diagnostika nohou a pohybového ústrojí

Většinu ortopedických vad nohou lze korigovat cíleným cvičením a volbou vhodné obuvi doplněné vkládacími stélkami. Často stačí jen změnit některé pohybové stereotypy nebo typ obuvi, případně použít korekční stélky a problémy se zmírní, nebo úplně mizí.

K volbě správných korekčních nebo kompenzačních prvků, tvaru stélky a vhodného typu obuvi, ale i účinné a efektivní terapie formou rehabilitace a cvičení je důležité provést komplexní podiatrické vyšetření nohou s diagnostikou pohybového aparátu.

Podiatrické vyšetření zahrnuje provedení základní anamnézy a vstupní lékařské vyšetření (ortoped, rehabilitační lékař), antropometrické měření nohou (délkové, šířkové a obvodové charakteristiky, určení typu nohy a nožní klenby), zjištění odchylek postavení patní kosti (varosity, valgosity) zjištění osových úchylek dolních končetin (postavení kolenních kloubů, kotníků, palců u nohou…), zjištění případného rozdílu v délce dolních končetin, vyšetření kloubní hybnosti, páteře, kineziologický rozbor, hodnocení biomechaniky chůze a měření lokálních tlaků na plosce nohy ve statice a dynamice. Následuje konzultace s odborníkem v oblasti péče o nohy a obouvání a fyzioterapeutem.

Výstupem je doporučení vhodné terapie aktivními terapeutickými prostředky (rehabilitace, cvičení) i pasivními terapeutickými prostředky (ortopedická obuv a stélky s individuálními úpravami).

Metody diagnostiky nohou